Сім'я підприємців: як херсонці знайшли новий дім для свого бізнесу у Франківську

У рамках традиційної підприємницької п'ятниці міський голова Руслан Марцінків відвідав одразу три бізнеси: „ШАУРМАКС”, “Prostir.coffee” та “Спільне”, створені херсонцями. Всі вони знаходяться поруч за адресою: вул. Гетьмана Мазепи, 164/6. Сімейну справу одразу в кількох напрямках заснувала родина: друзі, які стали родичами, одружившись на рідних сестрах.
З Херсона – до Івано-Франківська з двома портфелями та мрією про власну кав'ярню. Костянтин Дудченко, власник “Prostir.coffee”, розповів, як на останні гроші, відкладені на весільну подорож, вони відкрили заклад у 2022 році. Сьогодні “Prostir.coffee” – це не просто кав'ярня, а ціла мережа, що об'єднує 20 працівників, чотири затишні кав'ярні, магазин «Спільне», заклад «ШАУРМАКС» та власний бренд кави «Херсонська кава». Вони не лише продовжують розвивати свій бізнес, але й відроджують традиційний український продукт – бекмес.
“20 квітня 2022 року відкрили цю кав’ярню на останні гроші, які ми відкладали для того, щоб поїхати з дружиною в весільну подорож. Вирішили, що ми, або просто витратимо на проживання, тому що з роботою було не дуже, або попробуємо зробити те, що ми робили в Херсоні до цього, а саме відкрити кав’ярню.Спочатку тут не було ні кондиціонера, ні бойлера, майже нічого не було. Поступово ми розвивалися і досі продовжуємо це робити. Ну, і відкривали нові локації - бачили в них якийсь потенціал і перспективу”, - розповідає Костянтин Дудченко.
Від вареників з Київщини до кераміки з Херсонщини – крамниця «Спільне» пропонує широкий асортимент крафтових товарів з усієї України. Поліна Дудченко, власниця магазину, розповідає, як їй вдалося об'єднати 700 позицій в одному місці та підтримати українських виробників.
“Мені особисто в Херсоні такого не вистачало. Не вистачало одного такого простору, куди я можу прийти і придбати щось смачненьке, щось цікаве і щось унікальне. Це все є у нас в одному місці, і для цього ми відкрились. Тут у нас представлені продукти і харчування–всі вони крафтові. Також є вироби з кераміки, свічки для того, щоб також підтримати виробників. Вони майже всі мають дуже потужні історії, і взагалі дуже важливо залишати гроші в країні. Купуючи щось європейське, це авжеж добре, але, якщо ми купуємо українське, то ми залишаємо кошти в країні”, - акцентує важливість українського, власниця “Спільне” Поліна Дудченко.
З морських суден – до власної шаурми в Івано-Франківську. Максим Гончарук, переживши окупацію, вирішив залишитися в Україні та втілити свою кулінарну мрію. Завдяки унікальному рецепту та підтримці родини, він відкрив «ШАУРМАКС», де кожен може скуштувати шаурму з південним колоритом. Він не лише годує смачно, але й активно допомагає українським захисникам.
“Я пишаюсь, що залишився тут і мені подобається. А за бізнес – це було таке спонтанне рішення: я 12 років працював на судні кухарем. Ну, і якось сиділи на кухні з моїм партнером, і кажу:“Може щось зробимо?”. І ми вирішили щось придумати. Це було правильне. Унікальність нашої шаурми в тому, що ми всі інгредієнти перемішуємо разом. Більшість цього ніхто не хоче робити– ніхто не хоче паритись над цим. А ми хотіли зробити таку велику і смачну шаурму. Я думаю, на цьому тільки початок, ми будемо розвиватись. Ми і військових підгодовуємо. Вони навіть беруть з собою туди, на передову, хлопцям, бо вони знають про нашу шаурму і постійно в нас їли. Ми стараємося їм допомагати, не раз в гарячих точках був, везли допомогу хлопцям”, - розповідаєМаксим Гончарук.
Відвідуючи «ШАУРМАКС», ви потрапляєте в атмосферу домашнього затишку та тепла. Вікторія Чорна, працівниця закладу, каже, у закладі кожен гість відчуває себе частиною великої родини.
“В нас Максим започаткував таку камерну атмосферу. Тобто ти приходиш сюди і людина почуває себе, як вдомав цьому закладі. Ми стараємося продовжувати і надалі таку атмосферу тому, що ми робимо настрій, вони нам роблять настрій”, - ділиться Вікторія Чорна.
За словами Наталії Дмитраш, начальниці Управління праці Івано-Франківської міської ради, місто стає прихистком для підприємців, які змушені були покинути свої домівки через війну. Міська влада активно підтримує внутрішньо переміщених осіб у відновленні та створенні їхнього бізнесу, що позитивно впливає на економіку громади.
“Потішне те, що є ВПО або малий бізнес, який був на окупованій території чи на території, де ведуться бойові дії,сюди приїхали. Вони змогли знов відкрити цей бізнес. Хтось відкрив, хтось відновив свою діяльність. І для прикладу, у 2024 році ми відвідали таких суб’єктів – 24 фізичних осіб підприємців. Вже і цьогоріч ми відвідали 7 таких суб’єктів господарювання. Це для нас, як для громади, добре: бізнес розвивається, йдемо вперед”, -розповідає начальниця Управління праці Івано-Франківської міської ради Наталія Дмитраш.
Міський голова щиро захоплюється українцями, які, попри вимушений переїзд через війну, демонструють працелюбність та стійкість. Каже, створюючи власний бізнес, вони роблять вагомий внесок у підтримку армії.
“Дуже добре, що люди знайшли собі можливість заробляти кошти, робити продукцію, годувати інших людей, які працюють. Це найкращий спосіб, коли люди, попри те, що втратили домівки, втратили можливість працювати, працюють далі і мають можливість донатити для ЗСУ. Бажаю, щоб кожен собі знайшов те місце, де може себе реалізувати. А найбільше бажаю перемоги і щоби кожна людина могла вибирати, де їй мешкати”, - резюмує Івано-Франківський міський голова Руслан Марцінків.