Футбол без обмежень: в Івано-Франківську створять команду для людей з інвалідністю

Івано-Франківськ нещодавно став епіцентром надихаючої спортивної події, що засвідчила не лише силу волі спортсменів, а й підтримку міської влади. Місто радо вітало гравців львівського футбольного клубу "Покрова Амп" – першої в Україні ампфутбольної команди, створеної для ветеранів війни, які втратили кінцівки, захищаючи країну. Ця команда вже підкорює європейські ліги та є базовою для національної збірної, а 80% її складу – це ветерани та військові.
Їхній візит у рамках проєкту "Ліга Дужих" Української Асоціації Футболу став можливим завдяки ініціативі іванофранківця Юрія Гапончука, гравця ФК "Покрова Амп" та радника міського голови з питань доступності. Саме його небайдужість та цілеспрямованість запалили зелене світло на шляху до створення власної футбольної команди для людей з інвалідністю на Івано-Франківщині.
“Я захотів, щоб в Івано-Франківську була створена команда з футболу, щоб була можливість тренуватися саме в Івано-Франківську для хлопців з області, міста. Тому пішов в мене такий запит до команди “Покрова”, в якій я від початку створення тренувався, їздив на чемпіонат Польщі. Зараз можна сказати, я повертаюся в тренувальний процес, за рахунок чого ми вже зможемо і в Івано-Франківську проводити такі тренування десь стабільніше, і не потрібно їздити до Львова, й тратити цілий день на те заняття, яке тобі подобається. Спорт - це просто привід покращити свій фізичний стан, але на ряду із тим, коли декілька ветеранів між собою спілкуються під час занять спортом - це покращує їхнє не тільки фізичне, але й психологічне здоров’я”, – розповідає ініціатор події, радник міського голови з питань доступності Юрій Гапончук.
Ампфутбол – це більше, ніж гра! Голова Івано-Франківської обласної асоціації футболу Тарас Клим наголошує на важливій соціальній ролі цього спорту, особливо для ветеранів війни, для яких футбол стає не лише фізичною активністю, а й потужним інструментом реабілітації та соціалізації.
“Це ж не тільки футбол, це таке соціальне явище, яке об’єднує людей і дозволяє їм вступати в товариство, спілкуватися, дружити й відновлюватися, проходити реабілітацію. Футбол об’єднює людей, і право на таке об’єднання мають люди, які займаються футболом. З цієї команди тільки троє не воювали. Тобто всі пройшли війну і всі є ветеранами цієї жахливої війни. Ми повинні тут, на місці долучати цих людей, дозволяти їм реабілітуватися, жити повноцінним життям. Футбол дає їм це. Це вперше за моєї пам’яті. Цей футбол давно вже є, просто у зв’язку з війною і з загостренням ситуації із ампутацією - це зараз дуже актуально”, – зауважує голова Івано-Франківської обласної асоціації футболу Тарас Клим.
31-річний Олександр Говоруха з Вінниці, ветеран, який з перших днів боронив країну та отримав поранення минулого травня, лише п'ять місяців тому відкрив для себе світ футболу на милицях. Його знайомство з цією дисципліною відбулося під час протезування у Львові минулого вересня, і стало не просто хобі, а важливою частиною реабілітації та повернення до активного життя.
“Для мене було важко привчитися до милиць. А в загальному досить-таки в чому легко, а де в чому важко, для того і є тренування. Ми тренуємося два дні на тиждень, плюc в нас є ше збори. Ми ще граємо в чемпіонаті Польщі. Також скоро стартує Чемпіонат України. Хотів би сказати всім ветеранам і людям, хто має ампутовані кінцівки: ви можете без проблем доєднатись. Не обов’язково, чи ви колись займались футболом, чи ні. Доєднуйтесь, пробуйте і поповняйте склади різних команд. Це довгострокова реабілітація ветеранів, це їх витягує з домів, там, де вони сидять, не знають чим зайнятись, або навіть в період між роботою ходити на тренування, грати на змаганнях. Найперше – це спортивний інтерес”, – наголошує на важливості гравець команди Олександр Говоруха.
47-річний Валентин Гурин з Волині, ветеран, який втратив кінцівку на Запорізькому напрямку в жовтні минулого року, вже понад рік є частиною ампфутбольної родини. Він жартує, що майже наймолодший у команді, яка існує вже півтора року, і знаходить у цих тренуваннях не лише спортивну розраду, а й особливу атмосферу єднання.
“В команді панує дуже гарна атмосфера, всі один одного підтримують. Ніхто нікого не давить, не сварить, тому мені дуже приємно приїжджати і займатися футболом. Я в професійний футбол ніколи не грав, я займався іншими видами спорту. Ви знаєте, коли приїжджаєш займатися футболом – ти в команді такий, як всі. Ти забуваєш, що в тебе немає кінцівки, і це, мабуть найважливіше”, – з усмішкою та натхненням говорить гравець команди Валентин Гурин.
Ветеранський спорт, як важлива частина реабілітації та повернення до життя. Директор КЗ "ДІМ ВОЇНА" Микола Крошний акцентує увагу на важливості розвитку ветеранського спорту в Україні, особливо в умовах зростання кількості захисників.
“Розвивати ветеранський спорт дуже потрібно тому, що кількість ветеранів в нас збільшується кожного дня, і треба залучати хлопців до різного виду спорту. Зокрема, футболу. Це можна розцінювати не просто, як заняття спортом, а свого роду реабілітація, яка допомагає хлопцям реабілітуватись після отриманих поранень. Ми спостерігаємо тенденцію, що досить багато є бажаючих, які хочуть займатися спортом. Звичайно, що треба більше старатися залучати хлопців до занять спортом, але, на мою думку, в Івано-Франківську і області досить непоганий рівень”, – зазначає директор КЗ "ДІМ ВОЇНА" Микола Крошний.
Завдяки підтримці міської влади та ініціативі гравця "Покрови Амп" Юрія Гапончука, мрія про місцеву команду для ветеранів та людей з інвалідністю стане реальністю. Про майбутнє івано-франківського ампфутболу розповів міський голова Руслан Марцінків.
“Зараз ми хочемо формувати таку команду на базі наших хлопців з Івано-Франківська і області. Це буде не простий процес – треба буде трішки потренуватися, підібрати певні речі, але місто готове сьогодні повністю фінансувати цю команду, щоб вони брали участь в Лізі. Тим паче, що досвід, декілька наших хлопців вже в цій команді грає. Юрій Гапончук буде старшим по формуванню цієї команди. Наш футбольний клуб “Прикарпаття” готовий долучитися до того, щоб тренер і відповідні працівники були задіяні для того, щоб ця команда грала. Буде повноцінна команда, яка буде грати в чемпіонаті для людей з інвалідністю”,– підсумовує Івано-Франківський міський голова Руслан Марцінків.