Представники Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України зібралися у Бурштині, щоб відстояти інтереси громад перед формуванням бюджету країни на 2025 рік. Зберегти 64% ПДФО, повернути силове та військове ПДФО, зупинити реверсну дотацію з міських бюджетів, забезпечити компенсацію вилучених податків на рівні 2021 року – це та інші гострі проблеми обговорили на зустрічі.
«Першочергово зараз відбувається бюджетний процес, і обговорювали показники державного бюджету на 2025 рік та їхній вплив на громади Івано-Франківської області. Другим важливим питанням стало обговорення стратегічних перспектив ефективної та справедливої сплати місцевих податків і зборів. Третє, найважливіше питання, яке обговорювали – це опалювальний сезон. З ініціативи Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України було започатковано механізм взаємодопомоги між громадами після ракетних обстрілів Бурштина. Громади Івано-Франківської області, а також місто Київ та уряд України, обласна рада, направили фінансові ресурси для підтримки Бурштина в опалювальний період. Громади Прикарпаття продемонстрували свою єдність та показали всій Україні, як можна організовувати масштабні проєкти навіть за умов війни та дефіциту фінансів», - каже виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан.
Василь Андрієшин – Бурштинський міський голова розповів про підготовку до опалювального сезону. За його словами, громада насамперед хоче забезпечити альтернативними джерелами тепла лікарні, школи та інші соціально важливі об’єкти. Щоб допомогти Бурштинській громаді підготуватись до опалювального сезону, інші громади об’єднались і виділили на це кошти. Зокрема 2,5 мільйони гривень виділила Івано-Франківська громада. Це на зустрічі підтвердив Руслана Марцінків, голова Івано-Франківського відділення АМУ та міський голова Івано-Франківська.
«Перша ціль – Бурштин. Друга ціль – захистити громади перед формування бюджету країни на 2025 рік. Ми пригадуємо минулий рік, коли забирали силове ПДФО. Ми чули, що буде мільйон дронів і багато чого іншого для наших військових. На жаль, сьогодні у мене більше, як 800 запитів на купівлю дронів. І дронів не стало більше на війні. І дрони сьогодні забезпечують громади, забезпечують волонтери. Ми боїмося, що зменшення доходів громад зменшить можливості громад допомагати нашим військовим і розв'язати соціальні проблеми, які виникають з родинами загиблих, з ветеранами, з іншими програмами», - зазначив Руслан Марцінків.
Три найважливіші аспекти зустрічі виділив виконавчий директор ІФ РВ АМУ Юрій Стефанчук. Перше - те, щоб 64% ПДФО залишилися на постійній основі в бюджетах територіальних громад. Друге - повернути «силове» ПДФО в місцеві бюджети. Саме силове, бо це податок на доходи фізичних осіб з відділів поліції, які є в громадах, пожежників тощо. Бо це все тут залишається і гроші потрібні громаді для забезпечення соціальної, освітньої та медичних послуг. І третє – щоб діти могли вчитися в безпечних умовах, потрібно вкладати гроші в укриття.
«Сьогодні укриття це найважливіше, що має бути. Тому укриття не може фінансуватися виключно з місцевих бюджетів. Для цього потрібно передбачити кошти в державному бюджеті для налагодження загальної системи. І шукати компроміси та баланси між потребою військових і безпековою складовою для того, щоб громади та загалом країна могли надавати ці послуги. Саме ці питання сьогодні будуть піднімати і ми будемо акцентувати на важливості того, щоб в громадах все ж таки залишився і був той ресурс, який дозволятиме оперативно вирішувати в критичну ситуацію ті проблеми, які є», - підсумував виконавчий директор ІФ РВ АМУ Юрій Стефанчук.
Наостанок голова Івано-Франківської громади Руслан Марцінків наголосив, що якщо з 64% відсотків ПДФО заберуть 4% і введуть реверс та не повернуть силове ПДФО, то в громад буде ще менше коштів, а в хлопців – ще менше дронів. Таким чином Верховна Рада зменшує обороноздатність військових і не наближає перемогу, а віддаляє.