В Івано-Франківській ТГ продовжують фінансово допомагати мешканцям, які активно займаються сільським господарством. Про приватну пасіку Василя Стефанюка, що у селі Братківці знають далеко за межами громади і навіть України. Чоловік займається бджільництвом понад півстоліття. Тримає у своїх пересувних пасіках 80 бджолосімей. Минулого року, відколи програма підтримки сільського господарства у Франківській громаді запрацювала, чоловік зареєстрував 60 сімей і отримав за них кошти.
«Того року користувався. Подав 60 сімей, дали мені 12 тисяч, використав на закупку цукру. Більшість на цукор, бо зараз пішов 1500-1600, ну а як в мене було на 60 сімей – це мінімум тонна, щоб нормально їх годувати. Кажуть, що тяжко 80 сімей тримати одному. Я би цього не сказав. Якщо ти це робиш в задоволення, то не змучуєшся, бо отримуєш задоволення», - розповідає пасічник із села Братківці Василь Стефанюк.
Недалеко від бджіл – персиковий «рай».
«В мене є інжирний персик, ось наступний ряд – це нектарини. Вони не дуже вибагливі, потрібно просто знати, що з ними робити і любити їх», - розповідає мешканець села Братківці Роман Федоров.
На 30-ти сотках землі Роман Федоров вирощує понад півтисячі персикових дерев різних сортів. Улюбленою справою чоловік займається понад 13 років. Мріє свій «персиковий рай» розширити до 3 гектарів. Планує купити ще сортових саджанців, за це отримає дотацію від громади.
«Найперше я їх витрачу на друзів, які воюють. Допомогти їм треба, щоби було все добре і щоби ми виграли війну. А все інше – буде. Буде достаток і злагода», - каже мешканець села Братківці Роман Федоров.
Вперше цього року на виплати подалася і Ольга Мосорко. Жінка тримає свиней. Ще минулого року пані Ольга вагалася і не дуже вірила, що за свою працю біля тварин зможе отримати кошти. Зараз рахує, що за всіх п’ятачків отримає до 50-ти тисяч гривень.
«Маю наразі 13 маленьких, 8 середніх, маю 3 великих, і 3 льохи, які мають народжувати, свиноматки тобто. Каже Руслан Романович обійшов все наше господарство і пообіцяв, що можна зареєструвати 3 свиноматки, дві корови, які маємо ще. Подати пакет документів, який потрібен знову ж таки, і до 50 тисяч можна отримати», - відзначає мешканка села Братківці Ольга Мосорко.
Очільник громади Руслан Марцінків особисто відвідав господарства у Братківцях. Впевнений, людям, які займаються фермерством, необхідно допомагати. Адже це, у першу чергу, продуктова безпека цілої громади.
«Багато людей ще минулого року не вірили, що будуть якісь гроші, що програма діє. Але цього року люди побачили, що отримали минулого року і це суттєві допомоги, сьогодні все більше і більше людей подається, все більше і більше людей займається вирощенням худоби, бджолярством. Тому ми розширюємо і кількість програм. Цього року ми вперше включили програми для тих, хто займається молочною продукцією. Тобто це різні сепаратори, це речі, які стосуються саме молока», - каже Івано-Франківський міський голова Руслан Марцінків.
Загалом громада виділила на компенсації фермерам майже 2,5 мільйона гривень. Програма підтримки сільського господарства розширюється та удосконалюється.
«Цьогоріч за перше півріччя опрацьовано 360 заяв на 2 млн 400 тисяч гривень. І з тих коштів, які комісія опрацювала. Вже реєстри затверджені, очікують наступного траншу поступлення грошей. Якщо пройтися по цифрах, то можуть податися ті, хто мають від трьох і більше свиноматок – по 3 тисячі гривень за голову, свиней на відгодівлі іде від 5-х і вище – по 2 тисячі гривень, на корову платимо по дві тисячі, на коней – по 5 тисяч. Вівці, кози – також платимо по 2 тисячі на одну голову, які утримують по господарствах нашої громади. Найбільше подавалися на корови, звісно. По одній-дві корови ще тримають по наших селах», - додає начальниця управління сільського господарства Департаменту комунальних ресурсів та сільського господарства Уляна Сергенюк.