У Івано-Франківську презентували архівну книгу спогадів з повстанських архівів Марка Боєчка. На її сторінках спогади фельдшера сотні «Дністер» на псевдо Курява-Чорній (Петро Іванишин). Упорядкували архів Руслан Марцінків, Ярослав Коретчук та Анна Чорній.
«Це такий короткий звіт від заснування сотні і до завершення сотні, до розформування її і перехід у підпільники на Буковину. Сотня Дністер ще особлива тим, що вона була сформована в основному з бійців з Городенківського, Тлумацького районів. І останній сотник Юрко, який, до речі, загинув на Буковині, він родом з села Підпечери Івано-Франківської територіальної громади. Тобто він останній сотник цієї сотні», - розповідає співупорядник книги, Івано-Франківський міський голова Руслан Марцінків.
Книга спогадів зібрана з матеріалів, які знайшли під час розкопок у великому бідоні, де зібрані рукописи повстанського поета Марка Боєслава. Разом з рукописами Марка там зберігались архівні документи й інших авторів, які нотували спогади визвольної боротьби. Сама праця написана у 1950 році. Початок архівних документів датуються груднем 1950-го.
«Ми побачили, що є великий масив документів, які раніше не були опубліковані, які торкаються саме тематики української повстанської армії, і десь тоді з’явилися перші думки щодо необхідності їх опублікувати для широкого загалу. Не тільки, щоби ці документи зберігалися в музеї. Це, по суті, хроніка історії сотні. Ми читаємо на сторінках видання про тяжкі будні, тяжкі умови зимування, перебування вояків УПА в гірському масиві, часте недоїдання, недосипання, постійні сутички і бої, а особливо на той час радянськими каральними органами», - каже співупорядник книги, директор Івано-Франківського обласного музею визвольної боротьби ім. С. Бандери Ярослав Коретчук.
Унікальне видання потрапить і до бібліотек міста. Під час презентації примірник придбали для книгарні Національного університету нафти і газу.
«Така книжка повинна бути в кожній бібліотеці. І доступ студентства до цієї книги, яку я безумовно передам в бібліотеку нашого університету зможе відкрити їм щось нове з тої історії, яка була від нас захована десятиліттями», - резюмував проректор національного технічного університету нафти і газу Сергій Куровець.
Символічно під час презентації книги виступив вокаліст гурту «Тінь сонця», боєць 139 батальйону ТРО Сергій Василюк. Музикант приїхав до Івано-Франківська у межах концертів на підтримку українських військових. Під час презентації також придбав і собі примірник нового видання. Зізнається, що бійцям особливо зараз дуже цікаво читати історичні книги про визвольну боротьбу українців.
«Цікаво почитати про військові пригоди, чини. Як наші пращури воювали. Зрештою от зараз сумую за тими бойовими позиціями, на яких ми першу перемогу отримали, коли 11 вересня погнали москалів з Харківщини. Це ж уже теж минуле, але йому 2 місяці. А це 70-80 років тому відбувалось і це ж теж наше генетичне життя українства», - зізнався вокаліст гурту «Тінь Сонця» Сергій Василюк.
Кошти з продажу книги «Сотня «Дністер». Терня чи лаври» підуть на допомогу ЗСУ. Придбати книгу можна у Музеї визвольної боротьби, що на вул. Тарнавського, 22. Вартість книги - 200 грн.
Також планують передати примірники видання нашим військовим.