Відбулась чергова 32 сесія Івано-Франківської міської ради. Уже традиційно наприкінці року перед Різдвом, пластуни принесли до сесійної зали Вифлеємський вогонь миру і урочисто передали депутатам та голові. Потому до нагороджень. Відзнаками міського голови «За честь і звитягу» посмертно нагородили 17-х загиблих у російсько-українській війні мешканців Івано-Франківська. Відзнаки отримали рідні Героїв. Далі до розгляду питань сесії. Їх у порядку денному 38. Серед них: питання вартості харчування учнів та дошкільнят нашої громади, соціальні програми для військовослужбовців та інші. За технічні питання депутати голосують швидко і одразу. Далі звіт міського голови і питання бюджету на 23-й рік. А він виявився складним і, як кажуть депутати, експериментальним. Планували одне, а після 24 лютого, коли росія напала на Україну, Івано-Франківськ «запрацював» по-іншому.
«У зв’язку з цим багато що змінилося. На підтримку ЗСУ ми за цей період часу профінансували понад 25 мільйонів гривень. Звісно, що продовжились і закінчили інші роботи. Там, де ми почали робити минулого року. І багато що нам вдалося зробити в інших галузях: в освіті, медицині, в благоустрою, і навіть в кінці року тролейбусну лінію запустили. Але, очевидно, що цього року пріоритетом було, в першу чергу підтримка Збройних Сил України, підтримка людей», - підсумовує рік Івано-Франківський міський голова Руслан Марцінків.
І це при тому, каже заступниця міського голови Вікторія Сусаніна, що у зв’язку з початком масштабної війни в Україні, з березня Кабінет міністрів України змінив підхід до фінансування та перерозподілу бюджету. Тоді скасовувати всі капітальні видатки, правила фінансування казначейською службою, а також внесли зміни в бюджетний кодекс України. При тому всьому місто наразі не боргує.
«Боргів ми не маємо ні по соціальних пільгах, ні по медикаментах, ні по харчуванню. Десь нам навіть вдалося зробити деякі об’єкти по благоустрою. Звичайно, це не капітальні роботи, але благоустрій прибудинкових територій. Те ж саме асфальтування, поточні ремонти. Поточні ремонти приміщень як у лікарнях, так і в школах», - розповіла заступниця міського голови Вікторія Сусаніна.
Як тилове місто, Івано-Франківськ організував неабияку допомогу нашим військовим та волонтерам. І саме Івано-Франківська міська рада першою в Україні прийняла програму співпраці з волонтерами. Завдяки чому в нас діє Логістичний центр, який розвозить посилки до бійців по всій території України. Передали також 28 автомобілів на передову, понад 60 тепловізорів та інше спорядження. Також зробили все, щоби допомогти внутрішньо переселеним особам, які поїхали від війни і оселилися в нашому місті.
«Івано-Франківськ – це місто, яке прийняло 42 тисячі внутрішньо-переміщених осіб. А це велике навантаження на інфраструктуру. На соціальні служби. І в цьому напрямку ми дуже багато зробили і це неодноразова підтримка. І це відкриття гуртожитку для ВПО тощо. Тому цей рік, незважаючи ні нащо, достатньо складний, але багато ми зробили для того, щоби все-таки була українська перемога», - підсумовує рік Івано-Франківський міський голова Руслан Марцінків.
Бюджет-близнюк – так говорять про бюджет на наступний рік. Він мало чим різнитиметься від попереднього року, каже Вікторія Сусаніна. Але буде не менш експериментальним та важливим.
«Якщо взяти 23-й рік, ми десь у своїх колах називаємо «бюджет-близнюк» 22-го року. Тому що новизни як такої немає, мінімальна заробітна плата зупинена на рівні 22-го року (6700 грн), індексація також. Єдине, що трошки піднімається прожитковий мінімум на 8 відсотків. Ну що таке 8%? І зупинена індексація заробітних плат, стипендій, земельного податку, який нам якраз і приносить дохід у бюджет», - каже заступниця міського голови Вікторія Сусаніна.
На наступний рік бюджет буде 3 мільярди 300 мільйонів, але це без урахування освітньої субвенції. Субвенція з державного бюджету. Цю цифру в міській раді склали на рівні 2022 року.