В Івано-Франківську стартували безкоштовні курси з історії національно-визвольної боротьби краю. Курси відбуватимуться на базі Івано-Франківського обласного музею визвольної боротьби ім. С. Бандери (вул.Тарнавського, 22) щовівторка та щочетверга. Розпочинатимуться о 15:00, щоразу з нової цікавої теми.
- Національно-визвольна боротьба 40-50 років дуже подібна до тієї, яка відбувається в Україні сьогодні. Тому ми хочемо, щоб внутрішньо переміщені особи, які зараз переїхали до Івано-Франківська, розуміли чому для нас Степан Бандера, Роман Шухевич, історія Національно-визвольної боротьби є надзвичайно важливими. І зараз ми боремося, щоб національна Українська держава була, і була могутньою, соборною, від Сяну по Кавказ, - розповідає міський голова Руслан Марцінків про актуальність теми.
Курси вестиме сам директор музею, історик Ярослав Коретчук. Каже, що у музеї побачили великий запит на інформацію, зокрема серед внутрішньо переміщених осіб, які цікавляться історією нашого краю, історією визвольної боротьби, постаттю Степана Бандери. Тому лекції стартували з найбільш затребуваної теми – міфів навколо постаті Степана Бандери. Як зазначає п.Ярослав, тема викликає жваву дискусію, особливо між мешканців східних та південних областей. На неї також закладають час, плануючи курс.
- Сьогодні всіх, хто бореться, щоб жити у вільній незалежній Україні російська пропаганда назвала бандерівцями. І таким чином дала поштовх до суспільного запиту дізнаватися хто такі бандерівці і за що вони боролися. В той час Україна не була незалежною, вона була розділена між кількома державами, кожен з яких здійснював окупаційний режим і злочини проти мирного цивільного населення. Тож метою життя Степана Бандери була боротьба за те, щоб Україна постала на карті світу. Сьогодні ми маємо цю державу, але той самий ворог, який чинив злочини проти всього українського, знову намагається знищити нашу державність. Тому ідеї боротьби Степана Бандери актуальні як ніколи. – наголошує він.
А вже у наступній екскурсії порівнюватимуть події у Дем’яновому Лазу 1941 року та події в Бучі 2022 року.
- Ми сьогодні як історики бачимо багато подібних рис і будемо наводити паралелі про те, що методи діяльності Радянського союзу та путінської росії практично не змінилися. – зауважує історик.
У музеї кажуть: 99% екскурсійної групи складають саме внутрішньо переміщені особи. Серед них – Яна. Вона приїхала з Донецької області. Її дідусь був родом Франківщини і хоч у 50-х роках був ще підлітком, трошки допомагав упівцям та дещо розповідав про це.
- Коли доля вирішила, що ми повернемось сюди, на його батьківщину, і будемо вже жити тут, мені ця тема стала дуже цікавою, як і історія всієї України.
Метою курсі охопити максимально широку аудиторію. Але технічно важко прийняти велику кількість людей, тож діє попередня реєстрація, щоб забезпечити комфортні умови перебування. Реєструватися можна за номером: 0508135186
Побачити експонати та отримати послуги екскурсовода можна в індивідуальному порядку. Музей відновив свою роботу для відвідувачів, тож можна заходити з понеділка по п’ятницю з 10:00 до 17:00.