В Івано-Франківську запроваджено ряд допомог для військових. Крім фінансових виплат є багато ініціатив для захисників та їхніх родин.
Про програми підтримки воїнів та їх сімей найближчим часом розповів директор комунального закладу «Дім воїна» Микола Крошний. Під час брифінгу він зазначив, що вже до існуючих послуг у закладі, «Дім воїна» запровадив також соціальний проект «Помічник сім’ї захисника». Його мета - допомогти родинам, в яких чоловіки боронять Україну. «Помічник сім’ї захисника» допоможе жінкам полагодити сантехніку чи зробити дрібний побутовий ремонт по квартирі. Також у «Домі воїна» військові, які повертаються з фронту, зможуть зорієнтуватися в пошуку роботи. Однак головною проблемою тих, хто повертається з війни, залишається психологічний стан та готовність жити в соціумі.
«Звернення бувають різного характеру, конкретизувати не буду, бо це, все-таки конфіденційна інформація, але в основному це питання стосунків. Більшість з них відзначає нерозуміння цивільної спільноти. Часто буває і підвищена конфліктність, і тривожність підвищена, це все, враховуючи досвід, може бути. І тут важливо просто допомогти людині зрозуміти, що це все в межах норми, відповідно до набутого досвіду і відповідних проблем, які можуть з тим бути», - каже заступниця директора з питань психологічно-соціальної роботи комунального закладу «Дім воїна» Наталія Мельникова.
Нагадаємо, ті військові, які потребують психологічної чи фізичної реабілітації, можуть отримати матеріальну допомогу з бюджету у розмірі 10 тисяч гривень. Для цього необхідно мати від сімейного чи військового лікаря, або ж психолога направлення, яке підтверджує, що захиснику необхідна реабілітація. Також потрібна довідка про безпосередню участь у бойових діях.
«Для отримання даної виплати військовослужбовцю необхідно обов’язково подати документи, які підтверджують, що йому дійсно потрібна дана реабілітація. Військовослужбовець, якому потрібна, власне, психологічна реабілітація, але не має жодних документів (довідок від лікарів), він може звернутися, власне, до нас в комунальний заклад «Дім воїна», написати заяву і подати певний ряд документів, зокрема, копію паспорта, ідентифікаційний номер та довідку про безпосередню участь у зоні бойових дій. Після того наш психолог, в ході консультації, визначить потребу реабілітації військовослужбовця і видасть документ, з яким військовий може звернутися в ЦНАП», - розповідає директор комунального закладу «Дім воїна» Микола Крошний.
До слова, пройти кількість закладів у громаді, де можна пройти психологічну або фізичну реабілітацію, зросла. Міський голова Руслан Марцінків заявив, що громада бере під опіку Перший добровольчий хірургічний шпиталь БРАСС. За словами керівника шпиталю Станіслава Онищука, від початку повномасштабного вторгнення заклад фінансувався закордонними меценатами, однак від літа минулого року було відчутне суттєве недофінансування. З часом заклад, де вже пройшли лікування та реабілітацію майже півмільйона захисників з усієї України, міг би просто через брак коштів закритись.
«У 2023 році, починаючи з літа, ми відчули зниження підтримки з-за кордону, і насправді для нас було важко кожного місяця отримувати фінансування за ту, як ми відчували необхідну роботу, яку ми робимо. Тому що ми, по суті, завжди працювали в умовах хай не великої, але черги пацієнтів. Внаслідок такої розмови з міським головою, міський голова пообіцяв, що він розгляне цю пропозицію і розгляне можливості підтримки нашого закладу для того, щоби реабілітація і лікування наших бійців, різностороння реабілітація, де не тільки про лікування, а й про психологію, роботу сім’ями, щоби вона відбувалася в міській громаді», - розповів керівник Першого добровольчого хірургічного шпиталю БРАСС Станіслав Онищук.
Руслан Марцінків підтвердив і наголосив: громада взяла під опіку шпиталь, а тому місць для реабілітації військових у Івано-Франківську має збільшитись. Наразі завдання стоїть розширити кількість місць і послуг для лікування наших захисників.
«Структура, яка себе добре зарекомендувала, надала велику кількість допомоги хлопцям пораненим, тому ми прийняли рішення цей заклад утримувати в цей період часу, і давати фінансову підтримку на утримання колективу. Тому ще один заклад фактично стає у нашій структурі міських організацій, які будуть надавати як фізичну, так і психологічну реабілітацію. Дуже важливо, щоби ця установа далі продовжувала працювати і надавала фізичну реабілітацію нашим хлопцям», - каже Івано-Франківський міський голова Руслан Марцінків.
Щоби скористатися усіма послугами, які пропонують для військовослужбовців у Івано-Франківській громаді, необхідно звернутися до комунального закладу «Дім воїна» або до ЦНАПу для консультації.