В Івано-Франківську другий рік поспіль провели акцію “Посади дерево в пам’ять воїна”. Мешканці громади, ініціативні групи, ОСББ могли безкоштовно отримати від міста дерево і посадити у своєму дворі чи на алеї. Охочі зверталися у Департамент благоустрою, який організував цю роботу. Люди гуртувались і охоче долучились до озеленення міста та збереження пам’яті про наших Захисників.
«Про акцію ми дізнались зі сторінки міського голови. Ініціативу проявила наша студентська рада і студентський профком. Цими саджанцями ми хотіли вшанувати пам’ять наших захисників, які загинули, захищаючи Україну. Це 12 студентів, які в різні роки навчались в нашому коледжі, тому ми посадили 12 дерев в пам’ять про загиблих Героїв. Територію вибирали найкращу, щоб усі дерева вмістились в один ряд. Надалі плануємо встановити тут пам’ятні знаки, щоб усі студенти згадували Героїв, пам’ятали та ніколи не забували», - розповідає Василь Береговський, директор коледжу електронних приладів ІФНТУНГ.
Загиблий син Галини Силкіної навчався в цьому коледжі та в Університеті нафти і газу, працював звукорежисером на Суспільному телебаченні. Воював, і, на жаль, загинув під Бахмутом у жовтні 2022 року.
«У нас багато студентів, які воювали і в пам’ять про них висадили цю алею. Для того, щоб пам’ятати, якою ціною ми живемо в мирі та спокої. Хотілося б, щоб майбутнє покоління про це пам’ятало. Знайшли таке місце, щоб з вікон коледжу було видно, як вони зазеленіють. Сподіваюсь, що приймуться. І дивлячись на них, будемо згадувати тих випускників, які віддали свої життя за наше мирне життя, за те, щоб ми жили далі», - каже Галина Силкіна, викладач Коледжу електронних приладів.
Студенти коледжу проявили ініціативу, разом з викладачами, які підтримали ідею, написали лист до Департаменту благоустрою, аби вшанувати полеглих на фронті.
«Студенти різних курсів, різних спеціальностей – близько 20 людей долучилися до висадки. Це трохи зайняло часу, бо земля була тверда. Але ми справились і будемо раді, якщо зможемо взяти ще раз в цьому участь. Героїв особисто не знали – це всі старші випускники Коледжу електронних приладів. Та ми пам’ятатимемо про них і сподіватимемось, що як дерева пустять коріння, так і ми пам’ятатимемо про них тут досить довго», - розповідає Юрій Іванюк студент 4 курсу, представник студентської ради.
Також дізнавшись про таку можливість активно зверталися мешканці міста.
«Мені не все одно чим мої діти дихають, тому я часто звертаюсь в департамент, щоб виділяли дерева і ми насаджуємо. Стараємось в себе на подвір’ї, іноді буває, що не приймаються, тому співпрацюємо вже кілька років. Про цьогорічну акцію дізналась на прийомі у Руслана Марцінківа, бо озеленення – це було одне з моїх питань. Мер мені розповів про цю акцію і в результаті ми маємо ці нові два дерева на нашій прибудинковій території. Сподіваємось, що наступного року ще посадимо собі 2 або 3 дерева», - зазначає Ольга Загайкевич, мешканка будинку на вул. Чорновола, 121а.
Пан Ярема дізнався про акцію та залучив управляючу компанію і сусідів.
«Я прочитав інформацію, що можна висадити дерева пам’яті, у вайбері міського голови. Цю інформацію я доніс до голови управляючої компанії, написали заяву і організували безпосередньо висадку дерев. Через декілька днів нам подзвонили, сказали, що є саджанці, привезли їх сюди та голова організував посадку. Нам дали 11 саджанців ясена. Я вважаю, що це дуже хороша акція від міської влади. Адже у фейсбуці можна прочитати, що знищуються зелені насадження, але тим, хто це пише, я б рекомендував долучатися до таких акцій, писати заяви, брати лопати в руки та садити. Щоб ми могли дихати чистим повітрям», - зазначив франківець Ярема з вул. Романа Вірастюка, 1.
Як розповідає заступник директора Департаменту благоустрою Андрій Гаврилків, люди позитивно сприйняли таку ініціативу міського голови, було багато звернень - близько 35 заяв.
«Загалом ми видали 175 дерев практично у всі райони міста. Департамент забезпечив завезення, люди самі висаджували дерева. На мою думку, потрібно проводити такі акції та надалі, тому що дерев потрібно. Дерева гарні, в основному це ясен, липа, клен, горобина від 2,5 до 3 метрів, вони гарно приживаються. На посадковий матеріал підрядник надав гарантію, якщо протягом року не приживеться, замінять на нове. Ми провели об’їзд, подивилися, що всі дерева висаджені», - зазначає Андрій Гаврилків.
Люди продовжують звертатися, та літом дерева не висаджують. Як пояснює посадовець, якщо люди ще звертаються в Департамент – їхні контакти записують та вносять їх у графік висадки на осінь.
«Мешканці з міста і з сіл нашої громади можуть звертатися з пропозиціями, ми виїдемо, розглянемо. Але головне, що всі дерева повинні бути висаджені у місцях загального користування. Це може бути скверик, зелена зона, вздовж вулиці», - зауважує Андрій Гаврилків.
Міський голова Руслан Марцінків додає, дуже важливо, щоб сьогодні пам’ятали наших Героїв.
«У нас є близько 500 осіб, які загинули на війні та також зниклі безвісти. І напевно немає жодного мікрорайону, великого двору, де не було б загиблого Героя. Тому в пам'ять про наших Героїв така акція вже відбувається вдруге. Дуже важливо, що мешканці долучилися. Ми, щоправда, мали обмежену кількість дерев, але посадили їх у різних дворах Івано-Франківська. Дуже важливо, що місто озеленюється і ми зберігаємо пам'ять про тих, хто віддав у боротьбі за Україну найдорожче – своє життя. Ми облікуємо ці дерева, є фотографії кожного дерева, яке посаджене. Тут важливий символізм. Важливо посадити, зберегти пам'ять тих, хто вже не з нами – тих, хто захистив нас, наш Івано-Франківськ» - наголошує міський голова Руслан Марцінків.