Роль муніципалітетів у час війни – така тема зустрічі представників громад Прикарпаття та представників Асоціації міст України. Перед зборами уповноважених представників органів місцевого самоврядування короткий брифінг для журналістів. За участю голів Івано-Франківської ТГ Руслана Марцінківа та Коломийської ТГ Богдана Станіславського. Очільник Івано-Франківська розповідає, за рік великої війни громада отримала одразу кілька викликів. Першим етапом роботи міський голова виокремив прийом ВПО в перші місяці повномасштабного вторгнення. Івано-Франківськ за понад рік прийняв понад 70 тисяч людей. Постійно проживають наразі удвічі менше. Але для кожного ВПО створено умови для комфортного і безпечного проживання. Другий етап – це допомога нашим військовим. З допомогою міжнародних програм вдалося залучити на ці потреби понад 45 мільйонів гривень. Ще 25 мільйонів – за ініціатив та програм тут на місцях.
«Умовно кажучи, заступники міського голови скинулися. Ми от собі вирішили купувати машин. Ми отаких машин передали уже 38 передали різним військовим частинам. Особливість – це те, що ці машини куплялися, як правило, десь у Великобританії. Куплялися за кордоном і ти їх не можеш за готівку купити. Дрони. От сьогодні останній приклад – дрон для нашої 78 Територіальної оборони, дрон для батальйону. Мавік 3Т – дрон з нічним баченням. Якщо дрони Мавік 3, вже достатньо наситились і ми їх також купляли, передавали через фонд, то сьогодні є потреба в Мавіках 3Т, це з тепловізорами хлопці просять», - звернувся до журналістів Івано-франківський міський голова Руслан Марцінків.
Третім напрямком роботи органів місцевого самоврядування очільник Івано-Франківської ТГ Руслан Марцінків називає прийом релокованих підприємств. Їх у громаді працює вже 76, що дозволило відкрити близько тисячі робочих місць. Коломийська ТГ минулого року мала не менше викликів. Очільник громади Богдан Станіславський розповідає, повномасштабне вторгнення росії в України, прийом чималої кількості ВПО стали випробуванням.
«Минулий рік війни для Коломиї став таким викликом як перехрестям, скажімо. Зі сходу переїжджали багато переселенців, одночасно відбувалась мобілізація, в нас базується наша 10-та гірсько-штурмова бригада, маємо військові частини, друге – до нас перебралися і військові частини зі сходу. Тому були найперші дні дати тому всьому раду. Одним з викликів Коломийської громади зараз є те, щоби бюджет минулого року був набагато збільшений, відповідно ми найбільше в області маємо коштів повертати державі», - розповів голова Коломийської ТГ Богдан Станіславський.
Виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан розповів журналістам, що Асоціація продовжує об’єднувати зусилля місцевого самоврядування, забезпечувати комунікацію громад з органами державної влади, а з початком великої війни проводить роботу з координації та співпраці громад для відбудови України.
«Цей рік дуже складним був, завдання асоціації було координувати між собою місцеву владу, органи місцевого самоврядування, але крім іншого декілька місяців ми ще мали таку функцію як координація від місцевого самоврядування до центральної влади. Інформації, гуманітарної допомоги, евакуації органів місцевого самоврядування: а це мери міст, їх родини і відповідно працівники бюджетних установ. Багато хто з муніципалітетів з Херсонської, Запорізької, Луганської, Донецької областей були розміщені у Західній Україні. Тут, в Івано-Франківщині», - розповідає про роботу у час війни виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан.
Зокрема, за словами виконавчого директора Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України Юрія Стефанчука, усі 62 територіальні громади Прикарпаття прийняли до своїх громад ВПО.
«Органи місцевого самоврядування Прикарпаття прихистили понад 150 тисяч внутрішньо переміщених осіб, також виділили понад 100 мільйонів гривень в різний спосіб для потреб військових. Також усі 62 територіальні громади Прикарпаття працювали над економічною складовою – релокували, точніше дали прихисток для релокації понад 75-ти підприємствам, які сьогодні працюють і коли ми говоримо за наповнення бюджетів і розуміємо, що це дорівнює видаткам на військо, то це ключова ніша, яку ефективно виконують органи місцевого самоврядування на Прикарпатті», - впевнений виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України Юрій Стефанчук.