Магнітні дошки для меню та різноманітні таблички, у Івано-Франківську «оселився» релокований з Ірпеня бізнес з виготовлення продукції для ресторанів та закладів громадського харчування. У невеликому приміщенні вже протягом шести місяців на невеликому станку розробляють, дизайнують та виробляють спеціальні таблички, на яких за допомогою магнітних букв можна писати необхідну інформацію. Оскільки написи легко знімаються, то їх без проблем можна змінювати.
«Ідея з’явилася, власне, з того ж бізнесу, яким я займалася. Такого продукту потребували ми, тому що ми продавали крафт. Це різний продукт, постійно змінюється ціна, інколи це створювало дискомфорт. Треба було їхати спеціально в магазин, щоби переписати своїм почерком або робити спеціальний новий дизайн. Це все була додана вартість, тому ми вигадали такі цінники та меню для власного виробництва, але не встигли повісити, бо розпочалась війна», - розповідає власниця бренду NOKU Оксана Ніколаєва.
Молодий, але перспективний бізнес. Продукцію фірма NOKU експортує до Європи, США. Власниця бренду планує розширювати виробництво та розвивати бізнес.
Від початку війни до Івано-Франківської громади переїхали майже 80 підприємств, виробництв та закладів обслуговування.
«На сьогодні релокованих 79 об’єктів господарювання з різних куточків країни, де йдуть бойові дії. До нас на початку 22-го дуже інтенсивно переїжджали, зараз повільніше. Але дуже тішить, що багато відкриваються фізичних осіб-підприємців із числа внутрішньо переміщених осіб. І в нас в громаді реалізовують свою мрію: відкривають або заклади, або бізнес, який починає у нас працювати», - каже начальниця Управління праці Наталія Дмитраш.
Найбільше у громаді релокованих закладів харчування. Однак є і потужні виробництва меблів, і навіть частина заводу тяжкої промисловості зі сходу. Власний досвід про частковий переїзд через війну розповіли представники Запорізького заводу кольорових металів. Віднедавна промисловий гігант взявся в Івано-Франківській громаді виготовляти кабельно-провідникову продукцію.
«Було повністю організовано виробництво, розміщено нові виробничі лінії, які були придбані до початку повномасштабного вторгнення. На даний час на підприємстві працює понад 145 людей. Виробництво пов’язано з виготовленням кабельно-провідникової продукції дрібного січення. Частина продукції продається як в Україні, так і на експорт», - відзначає директорка з управління персоналом ТОВ «Запорізький завод кольорових металів» Наталія Охмат.
Днями управління праці міської ради спільно із іншими організаціями зібрали представників релокованих бізнесів для обміну досвіду, застереження та підказки для легкого ведення власної справи.
«Нам дуже важливо, щоби той бізнес, який не може працювати в тих місцевостях, де йде війна - щоби він релокувався і міг далі продовжувати надавати робочі місця. Якщо би люди могли вибирати, де їм мешкати, де їм розвивати свої бізнеси, але в умовах війни дуже важливо, що Франківськ прихистив велику кількість ВПО, велику кількість релокованого бізнесу. Сьогодні ми даємо можливості, показуємо, що відбувається з працевлаштуванням і як релокований бізнес потребує тих чи інших працівників», - розповів Івано-Франківський міський голова Руслан Марцінків.